Doufám, že pěkné úryvky z Pána prstenů II

17. července 2008 v 19:15 | Clarett |  Tajemství Pána prstenů

Pán prstenů: dvě věže / setkání Aragorna s Éomerem:

"Samé žalostné zprávy!" zvolala zdrceně Éomer. "Velikou ranou je tato smrt pro Minas Tirith i pro nás všechny. To byl opravdový muž! Všichni ho chválili. Zřídka přicházel do Marky, protože stále válčil na východních hranicích; já ho však viděl. Zdál se mi podobnější hbitým Eorlovým synům než vážným mužům z Gondoru a myslel jsem, že bude velkým kapitánem svého lidu, až přijde jeho čas. O této bolestivé věci jsme se však z Gondoru nedoslechli.Kdy padl?"
"Teď je to čtvrtý den, co byl zabit," odpověděl Aragorn;" a od včerejška toho dne putujeme ze stínu Tol Brandiru."
"Pěšky?" zvolal Éomer.
"Ano, jak nás vidíš."
"Éomerovy oči se rozšířily úžasem. "Chodec je příliš ubohé jméno, synu Arathornův," řekl. "Okřídleným tě nazývám. O tomto činu tří přátel by se mělo zpívat v mnoha síních. Sto osmdesát mil jste změnřili, než minul čtvrtý den! Je zdatné Elendilovo plémě!"

Chudáček Sam:

.."Jestli to bude příliš těžká práce,třeba bych se o ni mohl s vámi podělit, ne?"
"Ne, ne!" vykřikl Frodo a vytrhl Prsten s řetízkem Samovi z rukou.
"Ne, to rozhodně ne, ty zloději!" Těžce dýchal a zíral na Sama očima rozšířenýma strachem a nepřátelstvím. Pak najednou zůstal zděšeně stát, prsten v zaťaté pěsti. Jako by mu z očí spadla mlha. Přejel si rukou přes bolavé čelo. Ohavná vidina se mu zdála docela skutečná, jak byl pořád ještě zpola omámen zraněním a strachem: Sam se přímo před jeho očima proměnil ve skřeta, který pošilhává a sápe se pojeho pokladu, ohavné stvoření s hladovýma očima a uslintanou tlamou.Teď vidina přešla. Před ním klečel Sam, tvář zkřivenou bolestí, jako by ho bodl do srdce.Z očí mu prýštily slzy.
"Samíčku!" vykřikl Frodo. "Co jsem to řekl?Co jsem to udělal? Odpusť mi! Po všem, co jsi udělal. To je ta hrozná moc Prstenu. Kdyby se rak byl vůbec nenašel! Ale nevšímej simě, Same. Musím nést to břím až do konce. nedá se to změnit. Nemůžeš vstoupit mezi mne a tenhle osud."
"To je v pořádku, pane Frodo," řekl Sam a přetřel si oči rukávem. "Já to chápu. Ale můžu přece pomáhat, ne? Musím vás dostat odtud. A hned, rozumíte? Ale nejdřív potřebujete nějaké oblečení a výzbroj a potom jídlo....

Éowyn a Faramir:

Faramir přišel, vyhledal Éowyn a opět stanuli na zdech spolu. Řekl jí: "Éowyn,proč tady otálíš a nejedeš se radovat na Cormallen za Cair Andros, kde tě čeká bratr?"
" Ty nevíš?" řekla.
Faramir odpověděl: "Mohou být dva důvody, ale který je pravý, to nevím."
Řekla: "Nemám náladu na hádanky.Mluv jasněji!"
"Chceš-li tedy ,paní, " řekl, "nejedeš, protože tě zval jen bratr, a dívat se na pána Aragorna, Elendilova dědice, v jeho slávě, by ti teď nepřineslo žádnou radost. Nebo protože nejedu já a ty si přeješ být stále při mně. A třeba z obou těch důvodů a sama se mezi nimi nemůžeš rozhodnout. Éowyn, nemiluješ mě, ani nebudeš?"
"Přála jsem si, aby mě miloval jiný," odpověděla."Ale nežádám soucit od žádného muže."
"To vím," řekl."Toužila jsi po lásce Pána Aragorna. Protože byl vznešený a mocný a ty sis přála mít proslulost a slávu a chtěla jsi být vysoko vyzdvižena nad ubohé tvory, kteří se plazí po zemi. A jako veliký kapitán mladému vojínu se ti zdál obdivuhodný. Vždyť je takový, šlechtic mezi muži, největší, který dnes je. Když ti však nabídl jen porozumění a soucit, nepřála sis už nic, snad jenom statečnou smrt v bitvě. Podívej se na mne, Éowyn!"
Éowyn se dlouze a pevně zahleděla na Faramira, a Faramir řekl:
"Neopovrhuj soucitem, který je darem ušlechtilého srdce , Éowyn! Já ti však nenabízím svůj soucit. Jsi přece vznešená a chrabrá paní a sama sis dobyla proslulosti, jež nebude zapomenuta; myslím však, že jsi také krásná paní, krásnější než sama slova v elfí řeči. A já tě miluji. Kdysi jsem tě litoval pro tvůj žal. Ale teď, i kdybys žádný neměla, neznala strach ani nedostatek, i kdybys byla blaženou královnou Gondoru, pořád bych tě miloval. Éowyn, nemiluješ mě?"
V té chvíli se srdce Éowyn proměnilo, nebo mu konečně porozuměla. A zima v ní náhle pominula a zasvitlo na ni slunce.....
Konečně je Éowyn šťastna....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám blog?

Ano! Je prostě nej!!! 46.9% (75)
Moc fajn. 25.6% (41)
Chce to dodělat. 9.4% (15)
Nebaví mě. 3.8% (6)
Moc se mi nelíbí. 3.8% (6)
Hrůza!!! 4.4% (7)
Horší jsem neviděl/a! 6.3% (10)

Komentáře

1 Fribdy | Web | 25. července 2008 v 16:23 | Reagovat

Opravdu pěkné úryvky.

2 cleo | E-mail | Web | 25. října 2008 v 17:45 | Reagovat

Hej pravda,aj mne sa páčia,ja som našla na nete tiež jeden úryvok ale stratila som ho  a už ho nemôžem nikde nájsť ale veľmo bol pekný,

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama