Srpen 2010

Bear Spektor - Regina Spektor

31. srpna 2010 v 21:55 | Clarett |  Fotografie&Videa|Regina
A aby toho dneska nebylo málo, na dobrou noc sem přidávám snad nejroztomilejší písničku, jakou jsem kdy slyšela. :-) Snad se vám bude líbit. Mě osobně vždycky zvedne náladu a vykouzlí úsměv na tváři. :-) Text vám ani překládat nebudu... to by byla vyloženě škoda, protože v angličtině to má prostě svoje kouzlo.


Konec prázdnin

31. srpna 2010 v 21:17 | Clarett |  Já Clarett
Vyrobila Clarett
31. srpna je tady a zítra začne nový školní rok. To, co mě čeká, jste si moli přečíst v článku "...poslední přípravy", takže už nic nového psát nebudu. ;)
Teď bych se jen ještě ráda ohlédla za letošním létem.
Bylo to vůbec poprvé, co jsem měla tu možnost strávit s Ynkou a Ringwil více než dvě hodiny, užila jsem si báječné dva týdny, sedm dní na chatě s Colette, babiččiny jahody, Hojkovské žabky i poslední deštivé dny s psaním a rozhovory s Lily. :-) Jsem odpočatá, radostná a plná nových sil, zážitků a dojmů.

M.Night Shyamalan&James Newton Howard

29. srpna 2010 v 11:38 | Clarett |  M. Night Shyamalan
Výběr ze soundtracku The Last Airbender jsem včera poslouchala snad desetkrát. Je to tak nádherná hudba, že se od toho člověk prostě nemůže odtrhnout, a to jsem ještě ani neviděla film. (Vím, že všichni říkají, jak špatné to je, nejslabší, co kdy Shyamalan natočil, ale na tohle si názor musím udělat sama. To samé se totiž říkalo a říká i o Ženě ve vodě a jak jsem z toho byla nadšená. Shyamalanovi prostě věřím a zrovna na tuhle fantasy jsem zvědavá.) James Newton Howard je prostě nesmírně nadaný skladatel, který dovede stvořit silnou a zároveň jemnou hudbu, z které běhá mráz po zádech. Tady je onen výběr z LA, o němž jsem výše psala. Pokud by vás náhodou zklamal začátek, počkejte prosím na skladbu Flow Like Water (4:45).

...poslední přípravy

27. srpna 2010 v 17:23 | Clarett |  Já Clarett
27. srpna. Přesně za měsíc budu mít narozeniny. Zvláštní, že? :-) Ale tomu se dnešní článek vůbec věnovat nemá.
Jak asi všichni víte, za pět dní začíná škola. Bude to zvláštní rok, protože natupuji do posledního ročníku ZŠ, a jak jsem se o prázdninách těšila, začínám se teď bát. Že to nezvládnu, že se nedostanu na gympl, že nebudu nic stíhat... Hodně se toho změnilo. Moje Caddy odchází na střední, tudíž už nebudou žádné přestávky v její společnosti a bojím se, že se uvidíme jen zřídkakdy. Colette se stěhuje do vedlejší vesnice a nebude tak snadné se s ní dostat na procházku, natož se s ní učit cestou do školy. Odchází nám několik učitelů, nastupují dva noví. Z toho jednu učitelku znám, druhou ne. Bojím se, že nám na češtinu zůstane ředitel a bojím se, že jeho místo převezme někdo jiný. Jako každý rok mám panickou hrůzu ze změny (mé nejdražší) učitelky na angličtinu a dějepis. :-D Ne, ne, to bych nepřekousla.
Toť ty stinné stránky devítky. Všechno ostatní už bude dobré.Trička, focení, rozlučky, přihlášky na školy, olympiády, odpoledne čas na psaní a knihy, podzim, čaje a konečně... blog zase ožije. :-)
Včera jsem si vyrobila obaly na čtyři své sešity. Bílou A5 jsem vložila mezi desky sešitu a obal a vyzdobila jí podle svého...slovy. :-) Češtinu literaturu mi zdobí báseň o Gil-galadovi, češtinu mluvnici úryvek z Návratu Krále (Jsem rád, že jsi se mnou, Same Křepelko, tady, na konci všeho - to je zakončení přepsané scény), na angličtině mám dvě sloky All the Rowboats od Reginy a na slovníčku báseň To The Bottle I Go ze Společenstva a Sing All Ye People z Návratu Krále. :-) Krása a nádhera. Učitelé ze mě budou mít dozajista radost. :-D
Dodělala jsem velkou ilustraci ke Tmě - je to obraz, malovaný temperami a brzy jeho fotku přidám na CoM.
Za cca 5 hodin jsem napsala povídku čítající 4 stránky, kterou jsem poslala do soutěže u Tomisuse a v září jí dám na CoM. To mě těší.

A co vy, jak se máte? Nastupujete na střední školu, doděláváte základní nebo odcházíte rovnou na vysokou? :-) (Popř. do zaměstnání, ale nikoho takového vážně neznám :D)

A novinka dne - do kin přišel nový film M.Night Shyalamana - Poslední Vládce Větru. Musím se na to dostat. Běží to už od 19., tak doufám, že to ještě v okolí zastihnu.

A tohle máš za Aragorna!

22. srpna 2010 v 11:39 | Clarett |  Já Clarett
Včera jsem se vrátila z dalšího nezapomenutelného týdne s Ynkou a Ringwil. Stýská se mi a chtěla bych se vrátit, dát pusu Vilíkovi a ještě si párkrát střelit do Lurtze a hrát s Ringwil Pána prstenů a poslouchat, jak Ynka hraje na klavír. Jenomže to nejde a za týden jdu do školy.
Přesto bych vám chtěla vyprávět o posledním prázdninovém výletě, který za to doopravdy stál. :-)

Sbohem, pane Frodo, já už musím běžet!

14. srpna 2010 v 10:30 | Clarett |  Já Clarett
(nadpis pochopí jen ti, kdo znají muzikál Pp :))
Strašně moc se těším. Tak moc! Dneska odjíždím spolu s Caddy a Nazgúlem za Ynkou a Ringwil! Není to báječné? Celý, celý dlouhý týden se tam budeme chechtat, chodit do lesa, zpívat, dívat se na filmy, pořádat hostiny na počest Denethora plné rajčat a pečených kuřat...:-)
Aneb další týden Pána prstenů právě začíná.

Včera jsem psala - umíte si to představit?! :-) Celý večer. Předělávala jsem tu 9. kapitolu Tmy, dopsala další kus, vyjasnila si pár věcí a začala se těšit, jak to všechno dopadne. Vím, že devět kapitol za rok (ke konci září už to bude vážně 12 měsíců) je málo, ale popravdě řečeno mi to vůbec nevadí. :-) Žiju (tedy, ne tak docela, ale ráda bych) tím příběhem, mám tam své milé postavy a ze všeho nejvíc se těším na večerní vyprávění u ohně, kdy bude Sivril popisovat historii Naerklinnu. A až tam padne zmínka o Cestě. :-)

Tak se mějte moc krásně, možná se vám naše slavné společenstvo v týdnu ozve! :-)

(Zvláštní, tesklivá píseň od Reginy)

Archaická angličtina

12. srpna 2010 v 20:30 | Clarett |  Jazyky
Z DeviantArt-u
Tak, říkala jsem si, že když už jsem začala s tou starou angličtinou, bylo by zajímavé ukázat vám i

archaickou podobu tohoto jazyka. Nedávno jsem tento článek objevila na stránkách Help For English (ODKAZ na článek) a strašně se mi líbil. S takovou angličtinou se můžete setkat například v Pánu prstenů nebo Tolkienových knihách vůbec. :-)
Mimo to, předevčírem jsem si užila opravdu anglické odpoledne. Pozvala jsem kamarádku (Colette) na čaj a sušenky, moc krásně jsme si zase povídaly, četly si povídky a vzpomínaly.

All The Rowboats - Regina Spektor

12. srpna 2010 v 9:21 | Clarett |  Fotografie&Videa|Regina
Včera večer jsem začala s posloucháním výběru písní z Regininých předchozích alb jako "Songs" nebo "11:11". Krom toho je na youtube obrovský výběr ze skladeb, které Regina hraje pouze na koncertech. A myslím, že tak na tom je i All The Rowboats. Nádherná, originální píseň, která je hrozně chytlavá a má úžasný text.Design pro Lily Of The Valley

11. srpna 2010 v 15:54 | Clarett |  Grafika
Tak jsem si dneska vzpomněla, co jsem kdysi slíbila Lily. A to je design. Nechci se tím nijak chlubit, ale do téhle rubriky už dlouho nic nepřibylo a blog by potřeboval taky nějakou změnu. Takže tak. Doufám, že se vám bude líbit a hlavně, že s ním bude Lily spokojená. Bylo to snad poprvé, co jsem nastavovala layout tohoto typu a jsem hrozně ráda, že to funguje tak, jak má.
Z DeviantArt-u

Jak jsem pekla sušenky

10. srpna 2010 v 11:14 | Clarett |  Já Clarett
Z DeviantArt-u
Nemohla jsem to vydržet... a prostě jsem ty kakaové MUSELA upéct. Jak jsem si všimla, je tu hodně zájemců o jejich výrobu, a tak vám povyprávím, jak jsem to dělala já.

Dávka, která je uvedená v receptu je hrozně moc. Aspoň pro toho, kdo peče sušenky poprvé. Vyšlo by vám to zhruba na dva plechy, a pokud se to nepovede, musíte toho spoustu vyhodit. Takže jsem pracovala pouze S POLOVIČNÍ DÁVKOU.
Řídila jsem se receptem, rozpustila máslo, smíchala přísady, a protože jsem hrozně mlsná, ještě jsem tam přihodila kokos (s tím je to vynikající), nastrouhanou hořkou čokoládu a špetku skořice. Do směsi jsem vylila máslo a promíchala lžící. Zatím jsem pracovala v míse. Teď jsem hmotu (strašně se to sype, musíte do toho jít rukama) vyklopila na vál. Trvá to docela dlouho, než se to spojí a drží to tvar, ale vydržte. Nakonec to bude velká, mastná koule, která trochu lepí a tu a tam se objeví praskliny. Něco jako těsto na sádlové bochánky. Těsně před tím, než hmotu rozválíte, bude vypadat takhle:

Recepty na sušenky

9. srpna 2010 v 12:42 | Clarett |  Já Clarett
Z DeviantArt-u
Pro tohle vážně nemám žádnou speciální rubriku. :-) Musím něco takového založit. Ale tyhle sušenky musím doopravdy, ale doopravdy vyzkoušet. Až je upeču, dám vám vědět, jaké byly. Nejvíc se mi zamlouvají ty kakaové nebo skořicové. Buď ale do kakaových přidám trochu skořice, nebo do skořicových nastrouhám čokoládu. :-) Bez jednoho ani druhého se totiž neobejdu. Recept jsem našla zde: http://www.dvojka.webz.cz/recepty/irske_susenky.htm

Varianta 1 - Celozrnné sušenky

2 hrnky hladké mouky (hrnek na čaj - cca 2dcl - bez čaje)
1 hrnek celozrnné mouky (je úplně jedno, jestli pšeničná, žitná, ovesná - všechny jsou zdravé)
cca 1 máslo (v originále je 180g, ale celozrnná saje víc)
½ hrnku a víc cukru (v originále je ¼, ale to je proklatě málo) písku nebo krystalu
½ kávové lžičky (v nouzi i čajové) jedlé sody

Stará angličtina - gramatika

7. srpna 2010 v 21:05 | Clarett |  Jazyky
Z DeviantArt-u
Pochybuji, že vám to někdy k něčemu bude. A pochybuji, že to bude někdy k užitku MNĚ. Ale každopádně je to zajímavé, a tak vám sem přidávám, co jsem našla. (ZDE)
Mimochodem, prší. A mám z toho velkou radost, protože takové počasí je zkrátka úžasné. Večer jsme se vrátili od babičky a teď budu zas týden doma. Poslouchám Reginu, hledám na internetu různé věci o čaji, jeho přípravě, pití, historii, recepty na čajové sušenky, anglický vánoční puding a něco jako "rady anglické hospodyňky". Zkrátka tipy a rady pro domácnost, jenomže to nemůžu vůbec nikde najít, takže jestli o nějaké takové stránce víte, prosím, dejte mi vědět. :-)

A tak začal srpen aneb Tolkien ve smrkovém háji

5. srpna 2010 v 21:16 | Clarett |  Já Clarett
Ach ne. Dení(č)kové články mají čím dál tím delší názvy. Jak já to jen dělám? Ale k věci - vrátila jsem se z Hojkova. Bylo to tam jednoduše úžasné, vlastně tak, jako vždy. Skvělí, hodní, veselí lidé, spousta žab, déšť a sluníčko, kofola, výlety ve čtyřech, záchvaty smíchu z odpolední nudy a malá Violka.

Já vlastně ani nevím, co vám mám vyprávět. V neděli jsme přijeli, postavili stan, já se odebrala do lesů za sestřenkou, Ájou a Helenkou a do večera jim pomáhala připravit stezku odvahy. Energie se ze mě sice po prvních deseti minutách vypařila, vzhledem k tomu, že jsem plánovala lenošení v lese s knížkou, ale za dalších deset minut jsem už nadšeně pobíhala po táboře a sháněla sirky, svíčky a strašila děcka. :-) Byla to taková malá pomsta, protože prý celý den hrdě prohlašovali, že se ani trochu nebojí a stezka odvahy je nuda. To tak. Všechny jsme je poslepu protáhly roštím, museli jít sami, když prošli kolem mého stanoviště, pustila jsem za nimi velký, suchý strom, sestřenka brousila kamenem kosu (docela děsivé zvuky, když se krčíte za stromem v úplné tmě, je vám zima a jenom čekáte, kdy konečně někdo přijde), Helenka na ty chudáky vyskočila a vyfotila je (s bleskem, samozřejmě) a kdoví, co ještě. No prostě paráda.
Druhý den bylo horko a svítilo slunko a já jsem se válela v lese spolu s místním čtenářským kroužkem (my čtyři). Ája si přivezla Společenstvo. Já jsem se pokoušela psát, ale jediné, k čemu jsem se dokopala bylo, že jsem pročítala první dvě stránky kapitoly a hodnotila osnovu. Nevadí. Vůbec ne.
Violka a domeček pro žabičky
Po obědě všichni utekli na louku (vsadím se, že proto, aby nemuseli mýt nádobí). A to mytí samozřejmě připadlo na nás. Čtyři. Tak si to vemte - misky a ešusy a příbory a hrnky zhruba po třiceti lidech, plus asi tři obrovské hrnce ulepené od polorozvařených špaget, omáčky a květákové polévky. Na to máte dva kýbly teplé vody a trochu saponátu. Nakonec jsem to myla jenom já a Nika (sestřenice) a zabralo to dvě hodiny. Možná víc.
A tak jsme se vypravily (opět naše slavná čtveřice) na Čeřínek - hospůdky vzdálené pár kilometrů do kopce. Radši vám nebudu popisovat, jak jsme ušly asi o tři kilometry víc, protože jsme se ztratily, ale nakonec jsme na místo dorazily. Vypily jsme spoustu kofoly, snědly zmrzlinu a palačinku a topinku s česnekem.

Ve středu lilo. Začalo to v noci a přestalo až odpoledne. Byl ale "borůvkový den" jinak řečený "den rýžové kaše". To je tradice stará spoustu let. Jeden den se zkrátka navaří hrnec rýžové kaše, do níž se přisypou borůvky, které děti dopoledne nasbírají. Jenomže pršelo a nikdo se přirozeně ke sbírání neměl. A tak jsem vyrazila já, Nazgúl a Nika. V lese jsme strávily dvě a půl hodiny a přinesly téměř tři kila borůvek. A stálo to za to. Byla jsem sice úplně mokrá a strašně mě bolely záda, ale kaše bez borůvek by se prostě jíst nedala. :-)

Čtvrtek jsem víceméně strávila s Ájou v lese a četla s ní Společenstvo. Nika mi odjela na jiný tábor, takže se nic moc podnikat nedalo. Krom toho jsem si hrála s malou Violkou, nejroztomilejší holčičkou, co jsem kdy viděla. :-) Jsou jí tři roky a je báječná. Miluje žáby, a tak jsme běhaly kolem potoka a chytaly je. Postavily jsme jim i domeček! :) Úžasné bylo, když si Violka všimla, že na jednom pařezu roste choroš. Ptala se mě, co to je, a když jsem jí vysvětlila, že houba, se zjevným nadšením se na mě obrátila s otázkou "A probudíme ho?" :-)

A pak jsme jeli domů. Koupila jsem si zelený čaj s brusinkami. Je strašně dobrý. Budu ho střídat s Údolím elfů od Ynky s Justýnkou. A rodiče mi pořídili krásný sešit. Další ze série Flowers Pignature. Je úžasný. Tentokrát na něm jsou šípkové růže, či co.

Tyhle prázdniny jsou báječné. Všechno krásně vychází, všude je mi dobře a jsem spokojená, takže jen každý den děkuji Pánu, že nám tak žehná. Doufám, že je vám taky skvěle! Dneska mi přišel dopis od Lily! Jupí! Jdu odepisovat. :-)

Písnička je od Reginy Spektor. A je legrační. Jmenuje je Consequence of Sounds.