Září 2010

Patnáct

27. září 2010 v 8:07 | Clarett |  Já Clarett
Přesně tolik mi dnes je. Patnáct. Trochu zvláštní, že? :) Už mám občanku. Ale jinak se toho moc nezmění - pořád jsem to já, jen o rok starší. :-)

Když se ohlédnu za minulým rokem, stalo se toho (jako obvykle) mnoho. Když pominu kulturní události typu Emilíana, začala jsem zase psát, a to v takové míře, že se z toho vyklubala Věčná tma, kniha, která už žije vlastní životem. Dnes slaví spolu se mnou a na Crocks of memory jí věnuji článek. :) Popravdě si nedovedu představit procházky po lesích bez přemýšlení nad postavami, povídkami nebo čímkoli vztahujícím se k psaní. Nedovedu si představit odpoledne bez puštěných soundtracků, čaje a čokolády a večerní pálení svíček kde to jen jde. :-)
Letos jsem osobně poznala pár dalších lidí z blogu a strávila neuvěřitelné dva týdny ve společnosti Ynky a Justýnky, což považuji snad za nejkrásnější prázdninový zážitek vůbec. Myslím, že teď už bych mohla s úvahami na téma já a blog skončit, protože si toho stejně každoročně užijete ažaž. ;)

Dneska jsem vstala brzy (ono to ani jinak nejde, když máte budík nastavený na půl sedmou a každých pět minut vás tahá z postele :-)), zapálila si svíčku a pustila se do psaní. Ráda píšu po ránu, kdy jsem ještě jakž takž čerstvá a dokážu jasně přemýšlet. Jestli se ptáte, jakou budu mít oslavu - už jsem jí měla. Včera odpoledne a bylo to báječné! Maminka mi upekla tradiční jablečný dort a jablečný závin a oboje chutnalo výtečně. Kdybych měla zmíni dárky, které mi udělaly největší radost, musela bych napsat všechny, což asi taky udělám. :-) Dostala jsem Silmarilliona a Húrinovy děti od JRR Tolkiena, Dobrodružství králíčka Petra od Beatrix Potterové (opovažte se mi smát; je to strašně roztomilé! :-D), peněženku a kabelu a zelený čaj s jasmínem (Ahmad Tea) v té nádherné plechové krabičce s malbou anglického venkova, šampon s hennou, brambořík a nesmím zapomenout na lak na nehty od Nazgúla. :-D
Večer jsme se potom dívali na Znamení (film M Night Shyamalana). Nádhera. Brečela bych, kdyby to bylo možné, takže vám jen povím, že mě to dojalo. :)

Tak a to bude asi všechno. :-) Mějte se tu všichni krásně a děkuji vám za další krásný rok strávený ve vaší společnosti. :-)
Clarett.blog.cz

Píseň o Eärendilovi

26. září 2010 v 14:41 | Clarett |  J.R.R. Tolkien
(c) Clarett
Tak zase po dlouhé době přidávám báseň. Tentokrát je to Píseň o Eärendilovi. Fotku jsem pořádila před chviličkou, ještě, než mi ta svíčka zhasla. :-) Vyzdobila jsem si totiž pokojík - hezky v barvách podzimu. Na okně mi visí řetěz z jeřabin, všude listí, včera jsem si z procházky přinesla "kytici" šípků a suché trávy... Krásně se mi to sem hodí. :-) Zítra mám narozeniny (o čemž ještě dám vědět. :-)) a v pátek jsem měla takovou malou oslavu s Colette. Dostala jsem od ní nádhernou skříňku, kterou mám na stole a trůní na ní můj břečťan.:)

     Eärendil byl námořník,
v Arvernienu zůstával;
loď ze dřeva si postavil,
jež v Nimbrrethilu otesal;
stříbrné plachty pro ni tkal
a lucerny měl ze stříbra,
příď jako labuť tvaroval
a vlajka světlem zářila.

Soundtrack z Ženy ve vodě

23. září 2010 v 17:43 | Clarett |  M. Night Shyamalan
Zkoumala jsem, jak se mi podařilo minulé září napsat 24 článků, což je pro mě momentálně nadlidský úkol. Článek každý den... myslím, že není moc nápadů. Zjistila jsem ale, že před rokem se tu objevil článek o hudbě z Vesnice, tudíž pokračuji dalším úžasným kouskem Jamese Newtona Howarda - Ženou ve vodě. Myslím, že po stránce hudební je to o něco slabší, ale film to dokresluje skvěle. Tentokrát je tu docela dost místa pro klavír - nebo spíše, ta hlavní melodie je klavírní.
Clarett

Jak přišel podzim

22. září 2010 v 16:52 | Clarett |  Já Clarett
Z DeviantArt-u
  Sedím tu u stolu, přede mnou hrnek od kakaa. Bříza před mými okny už zlátne, nebe je modré, bez mráčku, svítí slunko. Právě jsem se dodívala na druhou polovinu "Psáno krví" (Vraždy v Midsomeru) a mrzí mě, že tam toho tolik vynechali a nakonec to nedávalo takový smysl, jako v knižní podobě. Ach jo. :-) Na některé scény jsem se prostě těšila. V tom dílu vystupuje spisovatelský kroužek a bavilo mě sledovat, jak se jednotlivé postavy potýkají se svými příběhy a postavami, přestože nikdo nepsal fantasy ani nic, co by mě vyloženě zajímalo... Holt si to budu muset zase přečíst. :-)
  Zítra se chystám na komorní hru (tedy doufám), a tak bych mohla vidět Caddy. Krom toho je takové nádherné počasí a strašně ráda bych podnikla dlouhou vycházku s Colette. Už dlouho si slibujeme, že vylezeme na takový vysoký kopec a prozkoumáme okolí nebo se vydáme pořád rovně a uvidíme, kam nakonec dojdeme. Dneska jsme ve škole vymyslely, že u ní přespím, vstaneme v šest a půjdeme se podívat na mlhu v lese a východ slunce. :)


Legend of the Seeker

20. září 2010 v 8:24 | Clarett |  Filmy
Možná ten seriál znáte, možná ne. Je starý (tuším) dva roky, klasická fantasy, kouzla a tajemství... Narazila jsem na něj asi před týdnem (pověděla mi o něm Lily :-)), ale teprve včera se o něj začala více zajímat. Zatím nemám shlédnutý ani celý první díl - sleduji to na YouTube, kde je to na části (parts), takže momentálně jdu na nějakou sedmou. Nebudu vám teď vyprávět celý děj, tak se spokojte s obsahem seriálu staženým na http://www.legendoftheseeker.cz/
Legend of the Seeker
Hlavní dějová linie je založena na společné cestě několika hlavních postav s cílem zachránit svět. Hlavní kladný hrdina je představen jako Richard Cypher (Craig Horner), který je jmenován Hledačem pravdy a je mu svěřen do opatrování Meč pravdy, jako jeho zbraň spravedlnosti. Titul hledače mu udělí starý čaroděj, který je mimochodem čaroděj prvního řádu, Zeddicus Zu'l Zorander (Bruce Spence ). To on vychovává Richarda od jeho útlého mládí a všímá si jeho schopností. Richard pokojně žije v Hartlandských lesích a živí se jako lesní průvodce, až do té doby než se na scéně objeví pěkná slečna Kahlan (Bridget Regan), jako matka zpovědnice. Richard ji zachrání život a následně zjistí, že Kahlan hledá prvního čaroděje. Poté, co jsem jim podaří zjistit, že jím je Zedd, což Richard ani netušil, Kahlan požádá Zedda aby jmenoval nového Hledače pravdy, který by pomohl v boji proti tyranovi Darkenu Rahlovi (Craig Parker), který se snaží ovládnou celý svět. Jelikož dal Darken Rahl do hry schránky Ordenu, tři smrtonosné skříňky, které tomu, který ví jak je použít, dokáží dát moc nad celým světem. K jeho smůle je ale musí otevřít do roka od doby, kdy je dal do hry, jinak zemře, stejně tak pokud otevře nesprávnou skříňku v nesprávnou chvíli a při nesprávných podmínkách. Proto potřebuje získat Knihu spočítaných stínů, kde je vše sepsáno. A tak začíná hon, při kterém Darken Rahl honí Hledače a snaží se ho zabít a naopak Hledač hledá tyrana a má úplně stejný cíl.

Mezi další postavy, které by v seriálu měli vystoupit, patří Micahel Cypher (David de Lautour ), bratr Richarda, který se ve své politické kariéře dostane až na místo Prvního radního v Západozemí. Dále pak Chase Brandstone (Jay Laga'aia ), známý jako Slídič, který je ochráncem hranice, hraničářem, a také je Richardovým přítelem.

Hrdinové, bájní tvorové, kouzla, magické zbraně, mocné armády, intriky a další, to vše Vás čeká v seriálu Legend of the Seeke.

Všimli jste si jména Craig Parker? Víte, kdo to je? HALDIR!!! ;) Ale opravdu bych ho nepoznala. Takový hnusný tyran, černé vlasy... :)
Tak, a moje hodnocení? Zatím o tom nemohu říct víc, než že mě seriál zaujal. Nejvíc mě na tom těší snad ta angličtina, protože tomu ROZUMÍM (jakž takž :D). Titulky? Děkuji, nechci. A dabing naštěstí neexistuje. ;)

BBC dokument - J.R.R. Tolkien

15. září 2010 v 13:54 | Clarett |  J.R.R. Tolkien
Jsem druhým dnem nemocná a musím uznat, že to má spoustu výhod. :-) Tak třeba dnes jsem zabloudila na stránky BBC, kde jsem našla tenhle úžasný třicetiminutový dokument o Tolkienovi. Abych pravdu řekla, jemu samému nerozumím jediného slova, ale komentáře oxfordských studentů jsou dobré. ;)

Co dělat s nástrojem, když se nudíte (Hilary Hahn)

7. září 2010 v 20:28 | Clarett |  Moje dojmy
Budu muset založit rubriku "Překlady". Tahle houslistka totiž báječně píše, dobře se to čte a hlavně - překládá. Tak doufám, že se vám bude líbit jak má práce, tak její věčně originální a vtipné nápady. :-) Tentokrát sem odkaz na původní znění nedávám. Je to přeložené stylem - odstavec anglicky, odstavec česky. ;)
A když už mluvím o té hudbě, dneska jsem zjistila, že Ann De Renais zpívala v soundtracku do Alenky v Říši divů!

Počtvrté ve škole

5. září 2010 v 11:15 | Clarett |  Já Clarett
Ještě jsem se vůbec nezmínila, jak to u nás teď vypadá. Víte, já mám pocit, že vždycky, když se školy bojím, je najednou všechno úžasné. :-) Doopravdy jsme se začali učit v pátek. Ten den jsme měli pět hodin víceméně těch hlavních předmětů - čeština, matematika, angličtina, dějepis, chemie, což bylo skvělé, protože jsem se aspoň nenudila a nemusela se bát tělocviku. :-) (to už je totiž horší, než ta chemie) Hodně jsme opakovali, celou angličtinu jsme se bavili o cestování letadlem (naneštěstí česky), češtinář je nemocný, tudíž jsme shlédli další díl dokumentu "Zvířecí bojovníci" aneb "Jak se nechat sežrat v divočině".  Už dlouho jsem takové ticho ve třídě nezažila. Přece jen, je docela zážitek sledovat, jak medvěd žere nějakého chlapa...:-D A chemie... ach, paní učitelka měla tak dobrou náladu, že nám oznámila, že opakovat budeme celý měsíc (MĚSÍC!!!). Nenaštvala se, když zjistila, že nic neumíme a řekla, že ona zapomněla jména dětí ze všech nižších tříd. Lépe to ani dopadnout nemohlo. Hezky jsem si vypisovala všechno, co řekla a byla jsem v klidu. Na dějpis jsme dostali úplně novou vyučující, která se ukázala nadmíru sympatická a vtipná, takže sláva. :-)
Krom toho se začnu připravovat na olympiádu z angličtiny, na níž se na jednu stranu hrozně těším a na tu druhou jsem nervózní. Musím si především zvyknout na mluvení, protože to mi zrovna dvakrát nejde. Anglicky hlavně píšu.
A co vy a škola? Všechno v pořádku? :-)

P.S.
Na CoMu je konečně třetí kapitola z Cesty. Pokud se zastavíte, budu jen ráda. Krom toho slaví Střípky první narozeniny, tak se můžete připojit k oslavám. :-D

J.R.R. Tolkien - výročí

2. září 2010 v 17:44 | Clarett |  J.R.R. Tolkien
JRRT
Jsem moc ráda, že si na to milá Eldarwen vzpomněla. Na to, že před 37 lety zemřel John Ronald Reuel Tolkien. Je to zvláštní pocit, přestože jsem ho nikdy neznala, ani neviděla "naživo", je mi z toho smutno. Do svých knih toho dal tolik... stvořil opravdovou mytologii, přesně tak, jak si to přál. Právě čtu jeho životopis od Humphreyho Carpentera. Je to úžasná a velmi podrobná kniha popisující celý jeho život, to, jak se zamiloval do Edith a tajně jí psal, jak se potom vzali a Edith si celou cestu vlakem na líbánky zkoušela nový podpis "Edith Mary Tolkienová" a "Paní Tolkienová" a oba se u toho náramně bavili. :-) Jak s Edith chodil do lesa, kde mu zpívala a tančila, jak odešel do války a mnoho z jeho přátel zemřelo, jak moc miloval jazyky, slova, básně, severskou mytologii... Mohla bych toho napsat ještě spoustu, ale popravdě řečeno se můj vztah k Tolkienovi nedá vyjádřit dostatečně přesně... to bych se musela leda tak rozplakat a já dojetím plakat nedokážu.

Úryvek z Tolkienova životopisu, staženo z tolkien.cz

...Fanoušci mu navíc způsobovali mnoho problémů; jak ti, kteří přicházeli okukovat jeho dům, tak ti, obzvláště z Kalifornie, kteří telefonovali v 7 hodin odpoledne (jejich času - 3 hodiny ráno jeho) a požadovali odpovědi na otázky, zda Frodo uspěje ve svém poslání, zda měli balrogové křídla apod. Změnil tedy adresu, telefonní číslo dal odstranit z telefonního seznamu a nakonec se i s Edith přesunul do příjemného, ale neinspirujícího letoviska na jižním pobřeží, známém značným počtem postarších zámožných rezidentů. Roku 1971 Edith zemřela a Tolkien se brzy vrátil do Oxfordu, kde dožil sám v bytě poskytnutém jednou z univerzitních kolejí. John Ronald Reuel Tolkien zemřel 2. září 1973 ve městě Bournemouth v Anglii, ve věku 81 let.

Někdy vám poskytnu i část životopisu od H. Carpentera, ale zrovna teď nemám příliš času na přepisování dlouhých pasáží.
Takže - snad si dnes na pana Tolkiena vzpomenete. Jemu (mimo jiné) vlastně vděčím i za vás všechny, které jsem tu na blogu poznala. Díky jeho dílu jsem poznala nový svět a úžasné, obětavé přátele. :-)
Mějte se moc krásně!